B3

Plán cesty

Deň: 9

Ráno mi domáci veľajster v ďzude otvoril bránu a počkal kým nabalím motorku. Hurá smer Hvar. Prebehol som srbsko, vošiel do chorvatska. Len na chvíľu.

  V chorvátsku som zbadal deravý vodojem, tak som si ho chcel vyfotiť. Zastavil som okoloidúceho chorváta a pýtal sa ho, čo to má znamenať. Povedal mi, že je to pozostatok vojny, ale nevedel mi vysvetliť podrobnosti. Ale z dvora vybehol chlapík a ukazoval mi, aby som zašiel do dvora. Mal tam malé potraviny. Ponúkol ma pivom a dali sme sa do reči.

Je to vraj pozostatok vojny z roku 1991, keď srbsko napadlo ostatné štáty. Porozprával mi toho veľa, ale o tom niekedy inokedy, ale jednu hroznú štatistiku si neodpustím. Na mesto dopadalo 5 000 granátov denne!!! Šialené. Ale dosť bolo politiky a vojny, lebo vojna je politika, vráťme sa k cestovaniu. Goran je úžasný chlap, ktorý ma precestovaný kus sveta. Jj eto chlap na pravom mieste, srdečný a veselý. Sám o sebe tvrdí, že je malý motorkár, mal na dvore skúter, ktorý neobišla nálepka Antény Rock.

Goran, ani som si nevšimol, že sme tú tvoju mašinu úplne skryli za sebou, tak pošli foto, doplním.

Po prejdení Cchorvátska som dorazil do Bosny a Hercegoviny.

Zastavil som na pumpe, aby som doplnil energiu v podobe energy drinku na ktorom fungujem celú cestu a všimol som si, že stúpačka je nejak divne vykrivená. Tak som sa na to pozrel bližšie a prišiel som na to, že mi chýbajú 2 šrúby z troch. A ž ma zamrazilo, keď som si predstavil, ako by som bol dopadol, keby sa odlomila aj posledná. Noha by mi spadla na zem a už by som išiel…

Tak so sa vrátil na pumpu a vyzvedal, kde by som našiel servis. Chlapík, ktorý bol práve na pumpe sa zvedavo pozeral a nakoniec sa spýtal, čo mám za problém. Zavolal som ho von, že mu to ukážem a či vie o niekom, kto by mi pomohol. Jasné, synovec. Sadol do auta a zaviedol ma na dvor, kde bolo snáď všetko, prevodovky z nákladniakov, agregáty… vyzeralo to ako vrakovisko použitćh dielov. Zabehol po synovca a ten sa hned pustil do diela. Vŕtačka, šrúby a šikovne ruky za chvíľu stúpačku opravili. Ďakujem Mirk.

Naše deti sa hrajú s mobilmi a tento chalan sa vŕta v motoroch. Dostal nálepku Rádia a moju vyzitku, aby mohol sledovať, či jeho robota vydrží a či sa mi podarí dokončiť cestu.

A hurá ďalej, nič ma predsa nezastaví!!! Vpálil som do hôr a stratil som reč. Teda ľudia, to je nádhera. Rieka vyhĺbila hlbokú roklinu cez horu, nestíhal som hlavu otáčať. A tých zatáčok, rozumiem, že Rumunsko je bližšie a trasy Transfagaraš a Transalpina medzi motorkármi zľudoveli, ale prejdite si túto trasu a určite mi dáte za pravdu, že je to krajšia jazda ako spomínané Rakúske cesty.

Až mi bolo ľúto, keď som dorazil na chorvátsku hranicu. Horský prechod, malá budka pri ceste.

 

Kúsok od mesta Drevník, kde som išiel na trajekt, som si našiel ciché miesto na spanie a telkou a so strechou nad hlavou. A urobil som dobre. Až do rána pršalo.

Dnes najazdené 7 001 km.

Pin It on Pinterest

Share This